VERİ MERKEZİ ÇÖZÜMLERİ

Veri merkezi; içerisinde telekomünikasyon ve ağ, veri sistemleri ve bilgisayar sistemleri gibi ek fiziksel sistemler barındıran tesislerdir. Genel olarak Veri Merkezi Sistemi, sunucu ya da sistem merkezi olarak adlandırılan; yerel veya genel alanlarda oluşturulan sistemlerdir. Yerel alanlarda oluşturulmuş; kurumların özelinde ve kurumun kendi altyapısıyla kurduğu merkezler özel veri merkezleri olarak tanımlanır. İnternet veri merkezleri yada bulut sistemlerde(cloud datacenter) oluşturulan genel alanları kapsayan veri merkezleri ise; birçok kuruluşun verisini datasını ve fiziksel donanımları için bölümlere ayrılmış dev sistemlerdir.

Özel veri merkezleri nitel olarak tekil kurum yada şahsi olmaktadır. Bunun aksine İnternet veri merkezleri ise üçüncü şahıslara hizmet veren güvenliği üst düzeyde tutulan ve ağ yapısı güçlü sistemlerdir. Veri merkezlerinde saklanan ve kullanılan verilerin önem derecelerine ve sınıflandırılmalarına göre mekanik ve güvenlik sistemler değişebilmektedir. Ayrıca bu merkezlerde fiziksel güvenlik sistemleri( Yedek güç kaynakları, yedek veri iletişim bağlantıları, iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri vb.) de yer almaktadır. Sistemin hem fiziksel hem ağ ve veri güvenliği internet veri merkezlerinde daha kapsamlıdır.

Veri merkezlerinin bir diğer bileşeni de veri depolama cihazlarıdır. Kurumların iş gereksinimleri referans alınarak farklı mimaride veri depolama sistemleri (Hibrit, Blok-Dosya/Nesne Tabanlı) bulunmaktadır. Veri depolama sistemlerinde yedekleme, arşivleme, çözümleme, veri sıkıştırma gibi birçok iş yükü çözümü kullanılmaktadır.

Dukasim ailesi olarak; kesintisiz ve sürdürülebilir veri erişimini sağlama amacıyla veri depolama sistemlerinin sanallaştırılması, kümelenmesi ve bulut entegrasyonu gibi çözümler ile olası bir veri kaybı olması durumunda alınan yedeklemeler sayesinde kurtarma ve iş sürekliliği çözümlerini hayata geçiriyoruz. Teknolojilerin uyumluluğu, kullanılabilirliği, güvenirliği, verimliliği gibi konu başlıkları ile analiz süreci ve sonrasında doğru çözümler ve güçlü iş ortaklarımızla birlikte siz müşterilerimize en doğru hizmetleri sunmak için çalışıyoruz.

NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

AD SOYAD
TELEFON
MAİL ADRESİ
MESAJINIZ
* Doldurması zorunlu alanlar
Uluslararası kalite standartlarında hizmet için uzman mühendis ve teknik kadromuzla, uçtan uca bilgi sistemleri çözümleri sunuyoruz.